شناسه خبر :۵۵۵۹

کارآفرینی و اشتغالزایی با تولید قارچ

کارآفرین فیروزآبادی با فعالیت تولیدی در عرصه پرورش قارچ موفق شده است در عرض ۱۰ سال کارگاه کوچک خود را به چهار کارگاه توسعه دهد و برای چندین نفر اشتغالزایی کند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار جهادی از فارس، توجه به شرایط و امکانات بومی در اقتصاد و استفاده از ظرفیت‌­های هر منطقه در رشد اقتصادی از ملزومات اقتصاد مقاومتی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی این مهم را هدف ابلاغ سیاست­‌های کلی اصل ۴۴ در سال‌های اخیر دانستند و بر آن تاکید دارند.

جبار سهرابی فعال اقتصادی فیروزآبادی در پرورش قارچ است که توانسته است با فعالیتی ده ساله کارگاه کوچک خود که تنها ظرفیت تولید سالانه ۵ تن قارچ داشت تا ۴ کارگاه با ظرفیت تولید ۱۰ تن قارچ دکمه‌­ای توسعه بخشد و ۴۰ سالن را نیز تحت نظر داشته باشد و مشاوره و راهکار ارائه دهد.

سهرابی که از جوانی فعالیت تولیدی خود را آغاز کرد هیچگاه چشم به درآمدهای آنی نداشته است و موفقیت خود را در عرصه تولید اقتصادی به اثبات رسانده است. سالانه ۱۲۰ تن قارچ دکمه‌­ای در کارگاه‌­های پرورشی این کارآفرین موفق تولید می­‌شود که بازار سراسر استان فارس و بخش‌­هایی از بوشهر را پوشش می­‌دهد و برای ۳ نفر اشتغالزا بوده است.

 اکنون بی­‌ثباتی بازار دامن کارگاه­‌های تولیدی قارچ فیروزآباد را گرفته است و عدم تعادل در افزایش مواد اولیه و فروش قارچ بسیاری از کارگاه‌­های پرورش قارچ این شهرستان را تا مرز تعطیلی و ورشکستگی پیش برده است. سهرابی می­‌گوید: بالا رفتن قیمت کمپوست، آب و برق و هزینه کارگر متناسب با قیمت قارچ نیست و این امر بسیاری از تولیدکنندگان فیروزآبادی را از ادامه فعالیت باز داشته است.

نداشتن سردخانه متناسب با دمای مورد نیاز قارچ در شهرستان فیروزآباد نیز یکی از عواملی است که برای تولیدکنندگان قارچ خسارت‌آور است. عدم وجود مکانی مناسب برای نگهداری قارچ در روزهایی که به دلیل تعطیلی محصولات برداشت شده به دست مصرف ­کنندگان نمی­‌رسد، ضررهای زیادی را روی دست کارگاه­‌های پرورش قارچ می‌­گذارد. کارآفرین موفق عرصه اقتصاد مقاومتی از عدم حمایت­‌های لازم و کمبود سرمایه گله‌­مند است.

سهرابی برای حل برخی از مشکلات پرورش قارچ، خواستار خرید تضمینی محصولات یا حمایت‌­های مالی از سوی جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی­ شده است که به گفته خود تا کنون حمایت مناسبی دریافت نکرده است.

این کارآفرین فیروزآبادی با اشاره به عدم حمایت‌­ها و بی‌ثباتی‌های اقتصادی می‌­گوید: در حال حاضر آغاز کار در زمینه پرورش قارچ را توصیه نمی‌کنم. او از کاهش یافتن فعالین فیروزآبادی در این زمینه تا نصف سخن می­‌گوید که توان ادامه فعالیت با وضع موجود را ندارند. این در حالی است که ثبات نسبی بازار در سال گذشته رونق و توسعه فضایی کارگاه­‌های پرورش قارچ آقای سهرابی را به دنبال داشته است.  

حضور سرمایه­‌های آزاد در فعالیت­‌های سازنده اقتصادی می‌­تواند سبب ایجاد اقتصادی مقاومتی باشد.اعتباراتی خرد که گاه می‌­تواند چندین کارگاه تولیدی را رونق بخشد  و از خطر ورشکستگی نجات دهد. سهرابی با بیان اینکه قارچ تنها یک روز در دمای طبیعی قابلیت ماندگاری دارد، گفت: مسئله نبود سردخانه مناسب با اعتباری ۴۰ تا ۵۰ میلیونی حل خواهد شد.

اسفندیاری، رئیس بسیج سازندگی شهرستان فیروزآباد از اعطای یک میلیارد و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی در سال گذشته در این شهرستان سخن می‌گوید و معتقد است در صورت وجود اعتبار از فعالان دریغ نخواهد شد.

رئیس بسیج سازندگی فیروز آباد از فعالیت بالای این شهرستان در عرصه اقتصاد مقاومتی خبر داد به طوری که بیشترین میزان دریافت تسهیلات را به خود اختصاص داده است.  وی درباره میزان اعتبار امسال می‌گوید: تاکنون ۴۰ میلیون تومان پرداخت شده و برای ۴۵ میلیون تومان نیز پرونده تشکیل شده است.

هدایت مسئولانه سرمایه­‌ها به سمت فعالیت­‌های اقتصادی تولیدگر، اقتصادی مقاوم به تلاطم­‌های ارزی و بین­‌المللی را در پی­ خواهد داشت. در این گفتمان اقتصادی بر سرمایه‌گذاری بر روی قابلیت­‌های بومی هر منطقه تاکید می‌­شود که مانع از افزایش نرخ بیکاری خواهد شد. اسفندیاری معتقد است شهرستان فیروزآباد به دلیل ویژگی‌های شاخصی که دارد زمینه راه‌اندازی کسب و کار در زمینه‌های کشاورزی، دامداری، زنبورداری، کشت گیاهان دارویی و فرآوری‌هایی مانند روغن‌گیری و تولید اسانس را دارد.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها