شناسه خبر :۵۵۷۴

هزینه وام ازدواج در راه کارآفرینی؛ کسب درآمد میلیونی با پرورش شترمرغ در بوانات

جوان ۲۷ ساله بواناتی وام ازدواج خود را سرمایه‌­ای برای آغاز کسب و کاری که دو نفر را شاغل کرده و درآمدی ۱۰۰ میلیونی را برایش ارمغان آورده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار جهادی از فارس، بیکاری تحصیل کرده‌­ها آمار بالایی دارد که دلسردی بسیاری از جوانان را به همراه داشته است اما برخی از جوانان نیز هستند که منتظر استخدام دستگاه دولتی ننشستند، ساجد دهقان‌پیر یکی از این جوانان است. وی داستانی متفاوت دارد جوان بواناتی تحصیل­‌کرده در رشته کشاورزی که وام ازدواج خود را سرمایه‌­ای برای آغاز کسب و کاری درآمدزا و اشتغال ­آفرین کرده است.

دهقان‌پیر بلافاصله پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی و در سن ۲۴ سالگی با سرمایه‌­ای کمتر از ۳۰ میلیون اقدام به پرورش شترمرغ درکارگاهی کوچک کرده است و اکنون که ۶ جوجه مولد کارگاه او در عرض ۲ سال به ۲۱ جوجه مولد و ۷۰ جوجه پرواری رسیده است از تلاش­‌ها و برنامه‌­ریزی­‌های حساب شده‌­ای سخن می‌­گوید که درآمد سالیانه­ او را به ۱۱۰ میلیون رسانده است.

تخم، گوشت و روغن شتر مرغ محصولات این کارگاه تولیدی هستند که اکنون علاوه بر استان­‌های فارس، یزد و اصفهان فراتر از مرزهای کشور رسیده است و از کشتارگاه‌­های شیراز به روسیه صادر می­‌شود. پیردهقان قابل فروش و استفاده بودن تمامی محصولات شتر مرغ را از نقاط مثبت فعالیت در این زمینه می‌­داند.

گوشت شترمرغ با سفره­‌های مردم نا آشناست و تبلیغ و شناساندن این گوشت پرفایده ظرفیتی بالقوه برای افزایش فعالیت در این تولید اشتغال‌زاست. با تبلیغات این جوان کارآفرین اکنون بواناتی‌­ها این گوشت پرفایده را شناخته‌­اند و به خوبی از آن استقبال می­‌کنند. دهقان‌پیر گفت: گوشت شتر مرغ در درمان و کنترل چربی خون بسیار موثر است و می‌­تواند جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز در سبد خرید خانواده­‌هایی باشد که با این مشکل مواجه‌اند.

هر چند کاهش قدرت خرید مردم عاملی است که با کاهش درآمد تولیدکنندگان ارتباطی لاینفک دارد، اما این کارآفرین با انگیزه جوانان را ورورد به عرصه تولیدی خود فرا می­‌خواند. او می­‌گوید: باید از ظرفیت­‌های خالی مانده بازار استفاده کرد. بازار فروش محصولات شترمرغ هنوز ظرفیت بسیاری دارد که می‌­تواند درآمدزا و اشتغال‌­آفرین باشد.

شاید بتوان ممارست در کار و کسب تجربه را در کنار انگیزه تولید از رمز موفقیت این جوان کارآفرین بواناتی دانست. دهقان‌پیر کار عملیاتی و کسب تجربه در موفقیت در این شغل ضروری می­‌داند. تلاش و ایستادگی او اکنون ۲ اشتغال دائم و چندین اشتغال غیرمستقیم را برای جوانان بواناتی به ارمغان آورده است.

همت و توکل می‌­تواند برای آغاز کار و درآمدزایی کافی باشد زمانی که مانند این جوان کارآفرین همان سرمایه اندک اولیه نیز با تسهیلات بسیج سازندگی و فرمانداری و نیز وام ازدواج فراهم شود. دهقان‌پیر اکنون از کسب درآمد خود رضایت دارد و چشم‌انداز پیشرفت را در روبه‌روی خود می­‌بیند.

او پرورش شتر مرغ را به جویندگان شغل توصیه می­‌کند. کسب و کاری که با سرمایه ۳۰ میلیونی آغاز شود و با چاشنی روحیه تلاش و ایستادگی درآمدی ۱۵۰ میلیون در سال را به همراه داشته باشد.

اصغر رضوی‌دوست مسئول بسیج سازندگی شهرستان بوانات عرصه‌های فعال اقتصاد مقاومتی این شهرستان را دامداری و کشاورزی معرفی می‌کند.

به گفته وی سال گذشته در مجموع ۴۹۷ میلیون تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی به متقاضیان داده شده و امسال نیز تاکنون ۴۰ میلیون تومان محقق شده و بناست که ۱۵ میلیون تومان دیگر اضافه شود. تسهیلات اقتصاد مقاومتی بنا به درخواست متقاضیان و اعتبارات بسیج سازندگی هر شهرستان ارائه می‌شود.

بسیج سازندگی هر سال هر شهرستان را به عنوان قطب یکی از محصولات معرفی می‌کند که شهرستان بوانات سال گذشته قطب فرآوری شیره انگور بوده است و امسال به گفته رضوی دوست تولید کشمش به مرکز اعلام شده اما هنوز تائید رسمی برای این مطلب نیامده است.

موفقیت‌­های جوانانی این ­چنین با انگیزه که تنها چشم امید به دانش و نیروی جوانی خود داشته‌­اند می‌­تواند امیدی برای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد. اقتصادی که در آن بیش از هر چیز استفاده از نیروی انسانی با انگیزه و متخصص و شناخت ظرفیت­‌ها و قابلیت‌­های موجود به‌کار می­‌آید.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها